نگاهی اجمالی به فعالیت های انجمن صنفی کار فر مایی شرکتهای خدماتی ،پشتیبانی و فنی و مهندسی استان قزوین
«موقعیت جغرافیایی و تاریخی استان قزوین »
استان قزوین با مساحتی بیش از 15820 کیلومتر قریب یک در صد از مساحت کل کشور از شمال به استانهای گیلان و مازندران – از غرب به استانهای همدان و زنجان – از جنوب به استان مرکزی و از شرق به استان تهران محدود میگردد. پنج شهرستان قزوین – البرز- تاکستان – بویین زهرا وآبیک ، 17 شهر و بیش از 1500 روستا جمعیت بیش از یک میلیون نفری را در خود جای داده است .بعلت موقعیت سوق الجیشی و قرار گرفتن واحد های صنعتی بزرگ در منطقه این استان یکی از استانهای مهاجر پذیر بوده و ازنظر ارزش و بهای مسکن دومین استان کشور بعد از استان تهران می باشد. این منطقه از دیر باز مقصد و قبله گاه اهالی فرهنگ،دانش و هنر بوده است.
تنوع اقلیمی و قابلیت های آبی و خاکی استان ،امکان کاشت انواع محصولات گرمسیری و سرد سیری را فراهم و استقرار بیش از یکهزار واحد صنعتی در پنج شهر صنعتی بویژه شهر صنعتی البرز ، استان قزوین را به یکی از قطبهای عمده صنعتی کشور تبدیل نموده است. سابقه سکونت گزینی و تمدن 9 هزار ساله ،آثار باستانی و تاریخی چشم نواز که بیش از 14 درصدآثار ثبت شده در فهرست ملی کشور را تشکیل میدهدو از این نظر استان قزوین رتبه نخست کشور را داراست. در کنار طبیعت بکروگونه گون ،شالیزارهای سر سبز وصحرای خشک و کویری مجموعه کم نظیری از جاذبه های گردشگری را گرد آورده است. از عمده ترین محصولات کشاورزی استان می توان به محصولات باغی شامل گیلاس، بادام ، فندق، انگور، خربزه ، ... اشاره نمود. از جمله آثار تاریخی و دیدنی استان می توان به: دریاجه اوان در الموت ، درخت خونبار چنار زرآباد ، کوههای سیالان ،خشچال،شجاع الدین ،مساجد تاریخی : مسجد جامع بزرگ قزوین با قدمت عصر سلجوقی ، مسجد حیدریه قزوین، مسجد النبی، مدرسه مولاوردیخانی ،مسجد و مدرسه سر دار ،مسجدو مدرسه پیغمبریه ، مدرسه امیر کبیر ، قلعه حسن صباح الموت، قز قلعه تاکستان ،زیارتگاههای چهار انبیاء قزوین، امامزاده حسین.برجهای دوگانه خرقان ، مقبره پیر تاکستان ، مقبره حمداله مستوفی در قزوین،عمارت کاخ چهلستون ، سر درب عالی قاپو ،عمارت بانک ملی تاکستان ، بازار قزوین ، مجموعه سعد السلطنه ، بازار قیصریه ، آب انبار مسجد جامع، آب انبار سردار بزرگ ،حمام صفا ، گرمابه قجر.و از مراسم و آیین ها نیز می توان به جشن انگور در شهریور ماه ،فندق در مرداد ماه ، انار چینی در مهر ماه و جشنواره غذاها و شیرینی های سنتی تیر ماه اشاره نمود.
«تشکیل انجمن صنفی»
انجمن صنفی استان قزوین در راستای ماده 131 قانون کار جمهوری اسلامی ایران پس از تشکیل جلسات اولیه از سال 82 ، پس از برگزاری اولین مجمع عمومی مؤسسین طی شماره 129 بتاریخ 1/4/1383 ثبت و شروع به فعالیت رسمی نمود. در هنگام تاسیس انجمن تنها 12 شرکت به عنوان اعضای موسس فعالیت رسمی در انجمن داشتند که اکنون که بیش از 2 سال از شروع به فعالیت انجمن سپری شده 60 شرکت فعال منطقه عضو رسمی انجمن بوده و بیش از 20 پرونده عضویت نیز در دست اقدام می باشد. بر اساس آخرین آمار غیر رسمی استخراج شده بیش از 800 شرکت ثبت شده در زمینه امور خدماتی و تامین نیروی انسانی در سطح استان قزوین وجود دارد که قریب 80% ایشان فاقد فعالیت می باشند و صرفا به ثبت رسیده اند. هم اکنون اکثر شرکتهای عمده و برتر استان عضو انجمن صنفی میباشند. پس از طی مراحل اولیه رسمیت عضویت اعضاء از قبیل تشکیل پرونده عضویت ، بازرسی نماینده انجمن ، صدور پروانه عضویت و... در جهت حضور فعال و نقش آفرینی انجمن در مجامع قانونی و تصمیم گیری پیگیریها و برنامه ریزیهای لازم بعمل آمد که نتیجه آن حضور اعضای انجمن در مجامع و هیاتهای ذیل می باشد. 1- حضور نماینده انجمن در کمیته تعیین صلاحیت سازمان کار استان. 2- حضور و معرفی بیش از 10 نفر از مدیران شرکتهای عضو انجمن در هیاتهای تشخیص و حل اختلاف ادارات کار استان . 3- عضویت 2 نفر از اعضای انجمن در هیئت مدیره کانون کارفرمایی حرف و صنعت استان. 4- عضویت 2 نفر از اعضای انجمن در هیئت مدیره کانون کارفرمایی انجمنهای صنفی شرکتهای خدماتی ، پشتیبانی و تامین نیروی انسانی سراسر کشور. 5- عضویت تعدادی از اعضای انجمن در کمیته های تخصصی ادارات تامین اجتماعی و دارایی استان . از دیگر اقدامات انجام گرفته انجمن برگزاری دوره های آموزشی مختلف با دعوت از کارشناسان و اساتید رشته بمانند آشنایی با قوانین کار ، تامین اجتماعی ،مالیاتی ، مالی و...بوده که طی 2 سال اخیر بیش از 10 جلسه و سمینار آموزشی برگزار گردیده است . تشکیل کمیته های تخصصی و سه گانه انجمن نیز از دیگر اقدامات انجام گرفته انجمن جهت مشارکت اعضا درتصمیم گیریها و اجرای آنها میباشد که کمیته های بازرسی و ارزشیابی – حقوق و حل اختلاف – مالی و تدارکات تشکیل گردیده است . ازدیگر اهداف و اقدامات انجام گرفته و در دست اقدام انجمن تهیه فرمها و دستورالعمل ویژه ارزشیابی شرکتهای عضو انجمن و برخورد با شرکتهای متخلف عضو و غیر عضو و معرفی ایشان به مراجع قانونی بویژه کمیته تعیین صلاحیت اداره کار می باشد . تهیه نرم افزار مالی – سایت اختصاصی انجمن و اعضاء از دیگر برنامه هایی است که دردست اقدام می باشد. حضور مستمر در جلسات کانون استان ، کشوری و جمع بندی نقطه نظرات و تبادل نظر با سایر استانهااز دیگر اقدامات میباشد که امید است در آینده شاهد قانونمند ترشدن اینگونه شرکتها،تغییر نگرش و نگاه مدیران بویژه دولتی به موقعیت انکار نا پذیر شرکتهای خدماتی بعنوان بازوان قدرتمندو اجرایی با تجربه باشیم . منتظر ملاقات هموطنان گرامی در استان قزوین با مردمی میهمان نواز و پر شور می باشیم.